Właściciele pojazdów są zobowiązani do wykupienia polisy OC. W wielu przypadkach jest to spory wydatek, sięgający rzędu 600 złotych. Nie da się ukryć, że to wysoka kwota, stąd poszukiwania znacznie tańszych propozycji. Czy warto jednak przy wyborze polisy kierować się ceną?
Ubezpieczenie OC jest polisą, w ramach której kierowca – sprawca kolizji lub wypadku nie ponosi finansowych skutków tych wydarzeń. Ubezpieczyciel przejmuje na siebie całą odpowiedzialność, wypłacając świadczenie na rzecz osób poszkodowanych. Wysokość odszkodowania zależy wyłącznie od rozmiaru szkód. Nie ma przy tym znaczenia, że kierowca wybrał najdroższe lub najtańsze OC.
Czynniki kształtujące cenę OC
Chcąc wybrać najtańsze OC, należy mieć świadomość, iż każda firma ubezpieczeniowa realizuje własną politykę cenową. Istnieje wiele czynników, które kształtują wysokość składki. Związane są one bezpośrednio z ryzykiem ubezpieczeniowym, które generuje konkretny kierowca.
Do czynników wpływających na wysokość składki OC można zaliczyć:
- miejsce zamieszkania,
- wiek kierowcy,
- rocznik pojazdu,
- pojemność silnika.
Dużą rolę odgrywa również data wydania prawa jazdy, która sugeruje doświadczenie jako kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe są zdania, że im młodszy i bardziej niedoświadczony kierowca, tym większe ryzyko spowodowania stłuczki. W takim przypadku nakładają na właściciela pojazdu nieco wyższą kwotę.
W związku z tym, że każdy kierowca generuje inne ryzyko ubezpieczeniowe, przy wyborze firmy ubezpieczeniowej nie warto sugerować się wysokością składek innych kierowców. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel X uchodzący za drogiego zaoferuje znacznie lepszą ofertę niż ubezpieczyciel Y uznawany za najtańszego.
Za OC nie warto przepłacać
Najtańsze OC to bardzo dobry wybór. Szczególnie, że niska cena nie przekłada się na mniejszy zakres ubezpieczenia czy niższe sumy gwarancyjne. Warto bowiem mieć świadomość, że obowiązkowa polisa komunikacyjna regulowana jest Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Zawarte w niej zapisy jednoznacznie wskazują na zakres ubezpieczenia OC oraz maksymalne sumy gwarancyjne. Są one jednakowe dla wszystkich firm oferujących polisy, w efekcie czego wysokość składki nie ma przełożenia na ograniczenia w świadczeniach.
Jak wybrać najtańsze OC?
Wybór najtańszego OC powinien być poprzedzony wnikliwą analizą rynku ubezpieczeń. Tylko porównując oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych, można podjąć słuszną decyzję. Trzeba więc umówić się na wizytę u bezpośredniego przedstawiciela danej firmy ubezpieczeniowej i poprosić o wycenę. Zbierając dane z kilku firm, można dokonać rzetelnej analizy.
Chcąc wybrać najtańsze OC bez wychodzenia z domu, można skorzystać z internetowego kalkulatora. Takie narzędzie udostępnia bezpłatnie wiele firm ubezpieczeniowych. Wystarczy wpisać swoje dane i dane pojazdu, by w krótkim czasie otrzymać zwrotną informację z szacowaną wysokością składki.
- Nie znaleziono
Zostaw komentarz
Proszę pamiętać oraz przestrzegać politykę komentarzy! Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. Jeśli masz pytanie, napisz do mnie e-maila.
20-11-2024 | 19:24
Wpis jest na blogu już dosyć długo, a jeszcze nikt nie dodał do niego komentarza...
A co Ty sądzisz o tym, co napisałem?